Ortodonti

Ortodonti bilim dalı, çocuk ve erişkinlerde diş şekil bozukluklarının önlenmesi, var olan bozuklukların çözülmesi ve iyi bir estetik, konuşma ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik çalışır.

Diş çarpıklıkları genetik (anne-baba, diş ve çene yapısı özellikleri) veya çevresel (parmak emme, tırnak yeme, süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi) kaynaklı olabilir.

Tedavi edilmeyen çapraşıklıklar erişkinlik döneminde oluşan psikolojik problemler, çapraşıklık sebebiyle iyi fırçalanamamaktan dolayı oluşan diş ve diş eti problemleri, konuşma problemleri, eklem sorunları gibi zincirleme sorunlara yol açabilmektedir.

Ortodontik Aparey Nedir?
Ortodontik apareyler dişlerinizin diziliş ya da kapanışındaki bozuklukların düzeltilmesi için kullanılan apareylerdir.

Kaç Tip Ortodontik Aparey Vardır?
Ortodontik tedavide kullanılan apareyler iki tiptir:

Sabit ortodontik apareyler
Bunlar diş üzerine yapıştırılan braketler ve bunlara sabitlenen tellerden oluşur.

Hareketli ortodontik apareyler
Hastanın kendisinin çıkarıp takabildiği apareylerdir. Hareketli tedavi sabit tedaviye göre daha ucuzdur. Ancak her vakada kullanılamazlar. Özellikle 6-12 yaş arası çocuklarda kullanılabilirler.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalıdır
Genellikle çocuklarda ortodontik tedavi sürekli dişlerin tümünün süt dişlerinin yerini aldığında başlar. Bununla birlikte bazı vakalarda tedaviye erken başlamak sonradan oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi ve çene yüz gelişiminin yönlendirilmesi açısından önemlidir.

Bununla birlikte, yetişkinlerde de ortodontik tedavi mümkün olmakla birlikte, kemik yoğunluğu yetişkinlerde daha fazla olduğu için tedavi biraz daha uzun sürebilmektedir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?
Tedavide süresi birçok faktöre bağlıdır. Bunlardan biri ortodontik düzensizliğinizin şiddetidir. Tedavinizin en kısa sürede en iyi şekilde tamamlanabilmesi için hekiminizin uyarılarını dikkate almalı ve kontrol randevularınızı aksatmamalısınız.

Braketler Takıldığında Çok Rahatsızlık Hissedecek Miyim?
Baslangıçta bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak dudaklarınız, yanaklarınız ve diliniz kısa zamanda onlara alışır. Ayrıca, braketler takılı iken dişlerinizi fırçalayabilir, normal günlük bakımlarını da yapabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi
Şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi dişlerinizi olması gereken ideal pozisyona kavuşturur. Metal diş tellerine gerek kalmadan, şeffaf plaklar ile dişleriniz ideal konuma gelir.

Ağzında fark edilmesi güç olan şeffaf plaklar 10 günde bir yenilenir. Yenilenen plaklar paket içine dahildir ve herhangi bir ek ücret talep edilmez.

Şeffaf plaklar ile dişleriniz her aşamada daha ileriye taşınarak doğal dizilimine kavuşur. Yapmanız gereken tek şey 10 günde bir plaklarınızı değiştirmek.

 

AVANTAJLARI
Estetiktir dışarıdan bakılınca fark edilmez

Her yaşta uygulanabilir

Takıp çıkarılabilir

Şeffaf ve hijyeniktir

Ağız içi yaralara sebep olmaz

Diş bozukluklarını düzeltir

Diş temizliği kolaydır

İstediğinizi özgürce yiyebilirsiniz

 

Çalışma Saatlerimiz

 • Pazartesi
  09:00 - 18:00
 • Salı
  09:00 - 18:00
 • Çarşamba
  09:00 - 18:00
 • Perşembe
  09:00 - 18:00
 • Cuma
  09:00 - 18:00
 • Cumartesi
  09:00 - 13:00
 • Pazar
  Kapalı