Protez

Protezler, ağızda çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarının ve estetik görüntünün yeniden hastaya kazandırılması amacıyla hazırlanan tüm yapay materyallerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelir.

Protezde, kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir. Bu amaçla yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma ve çiğneme fonksiyonları geri kazanılır. Eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan, gülmeyi unutmuş bireylerin psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanır. Protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Protez Çeşitleri

Sabit Protezler
Hastanın kendisinin istediği zaman takıp çıkaramadığı kron veya köprülerdir. Kliniğimizde sabit kron ve köprüleri sadece porselenden yapmaktayız. Metalsiz Köprü ya da Metal Desteksiz Köprüler diye de adlandırılan Full Porselen Köprü Diş Sisteminin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktadır. Bu porselen kron ve köprüler metal altyapı veya metalsiz olarak iki grupta düşünülebilir.

Empress II (Jacket Porselenler)
Şeffaf tasarlanan bu porselenler metal kullanılmadığından, doğal diş minesi ile birebir aynı ışık geçirgenliğine ve doğallığa kavuşmuştur. Jacket uygulamalarda tam renk uyumunun sağlanması, daha ince ve naturel görünüm estetik beklentilerin çözümü olmuştur. Jacket uygulamaların doku uyumunun çok iyi olması, alerji yapmamaları ve diş eti uyumlarının yüksek olması aranılan özellikleridir.

Zirkonyum porselenler
Zirkon gibi doku dostu, yüksek dirençli, renk bütünlüğünü tamamlayan, alerjik reaksiyonlara sebep vermeyen, sıcak soğuk hassasiyetini yok eden, doğal bir ürün olan zirkon kliniğimizde başarı ile hastalara uygulanmaktadır. Zirkonyum porselen köprü dişlerde metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır.

E-max Porselenler
Lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramiklerdir.

Herhangi bir metal içermediği ve ışık geçirgenliği yüksek olduğu için günümüzde estetik diş hekimliğinde kullanılan üst düzey bir materyaldir.

Özellikle ön dişlerinde yıpranma ve hasar sebebiyle estetik problemler yaşayan hastalarımızda tercih edildiğinde mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Avantajları:
Işık geçirgenliği yüksek olup ağız içinde uygulandığında doğal diş görünümündedir.

Metal içermeği için alerjik reaksiyon riski minimumdur.

Doku dostu bir materyal olan e-max porselenler diş etlerine mükemmel uyum sağlar.

Laminate porselen veneerler
Laminat porselenler dişlerin ön yüzeyine minimal aşındırma yapılarak gelen ince yaprak porselenlerdir. Laminat porselenler ile elde edilen beyazlık kalıcıdır; çay, sigara, kahve gibi doğal dişlerde renklenmeye sebep olan etkenlerin laminat porselenler üzerinde renklenme etkisi yoktur. Diş renklenmelerinde, diastema olarak adlandırılan ön grup dişlerin arasında boşluk bulunduğu durumlarda, aşınmış dişlerde, kırık dişlerin restorasyonunda, şekil ve form bozukluğu olan dişlere laminat porselenler uygulanabilir.

Hareketli Protezler
Kişinin istediği zaman takıp çıkartabildiği protezlerdir.

Total Protezler
Tüm dişlerin eksik olduğu ağızlara uygulanır.

Parsiyel Protezler
Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Dişler üzerine gelen tırnaklar ve kancalarla tutuculuk sağlanır.

Hassas Tutuculu Protezler:
Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Kanca gibi dışardan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik protezlerdir.

İmplant Üstü Protezler
Sabit: İmplanttan destek alınarak yapılan kron veya köprülerdir.

Hareketli Protezler
Kemik desteği yeterli olmayan ağızlarda tercih edilen implantlardan destek alınarak yapılan total benzeri protezlerdir. Kliniğimizde yapılan kuron, köprü ve hareketli protezler 3 yıl garantilidir.

 

Çalışma Saatlerimiz

 • Pazartesi
  09:00 - 18:00
 • Salı
  09:00 - 18:00
 • Çarşamba
  09:00 - 18:00
 • Perşembe
  09:00 - 18:00
 • Cuma
  09:00 - 18:00
 • Cumartesi
  09:00 - 13:00
 • Pazar
  Kapalı