Çocuğunuzun diş teline ihtiyacı var mı?

Soru: Birçok çocuk diş teli kullanıyor. Benim çocuğumun diş teline ihtiyacı olup olmadığını nasıl ve ne zaman anlarım?

Cevap: Bir çocuğun diş telinden yararlanması için birçok sebep vardır, ilk dişinin çıkmasının ardından altı ay içinde ve bir yaşından önce çocuğunuzu bir diş hekimine muayene ettirmelisiniz. Başlamak için belirli bir zaman yoktur. Ağızdaki dişlerin çoğu süt dişleri olsa da (6-9 yaş) bazı sorunların tedavisinin mümkün olduğunca erken başlaması gerekir. Kimi zaman ise en iyisi süt dişlerinin çoğunun düşmesini beklemektir (10-13 yaş).

Eğer çocuğunuz düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçiyorsa, diş hekiminiz küçük bir müdahaleye ya da diş teli için genel bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulduğunda bunu size söyleyecektir. İşte bir çocuğun diş teline ihtiyaç duyduğunu gösteren bazı belirtiler:

  • Süt dişlerinin erken, geç ya da düzensiz düşmesi
  • Çiğneme ya da ısırma zorluğu
  • Birbiri üzerine çıkan, yanlış yerde çıkan ya da çıkış yolu kapalı olan dişler
  • Kayan ya da ses çıkaran çeneler
  • Yanakları ya da damağı ısırma
  • Anormal bir biçimde yan yana gelen ya da aralarında çok fazla boşluk olan dişler
  • Yüzün geri kalanına oransız çeneler ve dişler

Soru: Diş teli ihtiyacı neden kaynaklanır?

Cevap: Ortodonti sorunlarının çoğu genetiktir, yani boşluk ya da ısırma sorunları aileden geçmiştir. Diğer sorunlar ise parmak emmeye, ağızdan nefes almaya, diş çürümelerine, kazalara ya da yetersiz beslenmeye bağlı olarak zaman içinde ortaya çıkar ya da çenede dişler için yeterli alan yoktur ve dişler birbiri üzerine çıkar veya çarpıklaşır, alt ve üst çene aynı hizada durmaz.

Soru: Diş tellerinin çocuğum için olası faydaları nelerdir?

Cevap: Bazı ısırma sorunlarının erken teşhisi ve doğru tedavisi hem uzun vadeli hem de kısa vadeli faydalar sağlar. Diğer gelişimsel sorunlar o kadar önemli değildir. Aslında gelişmekte olan bir çenede başarı sağlama ihtimali çok daha yüksek olsa da, yetişkinlerde bile başarılı ortodonti tedavisi mümkündür. “Isırma sorunu” olarak sınıflandırılan tüm sorunlar uygun ortodonti tedavisiyle en aza indirilebilir.

Örneğin:
Birbiri üzerine çıkan ya da çarpık dişler

Eksik ya da fazla diş

Yetersiz ya da gereğinden fazla ısırma

Çene konumunda hata

Çene ekleminde bozukluk

Soru: Çocuğum kaç yaşında ortodonti tedavisi için muayene edilmelidir?

Cevap: Büyüme ve gelişme değerlendirmesi ve “ısırma” sorunlarının tedavisi soruna, çocuğun gelişimine, tedavinin ya da tedavi etmemenin risk ve faydalarına ve hekimin ilgi ve becerisine bağlı olarak diş gelişiminin çeşitli aşamalarında başlayabilir. Bazı çocuklar 5-6 yaşlarında ortodonti değerlendirmesinden faydalanmaya başlarken diğerleri süt dişleri çıkana ve kalıcı dişler yerine oturana kadar bekletilir (10-13 yaş). Genel ya da çocuk diş hekiminiz size değerlendirme ve tedavi için en uygun zamanı belirlemenizde yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun 7 yaşından önce ortodontist muayenesinden geçmesi önerilmektedir.

Soru: Diş teli taktırmak için en uygun yaş kaçtır?

Cevap: En uygun yaş bir hastadan diğerine farklılık gösterir. Ortodonti tedavisi genellikle 8 ila 14 yaş arasında başlar. Bu yaş aralığındaki çocuklar en azından kalıcı dişlerinin bir kısmına sahiptir ve hala büyüme dönemindedir. Ancak bazı sorunlar, süt dişlerinin çoğu henüz düşmemiş olsa bile erken yaşta tedavi edilmelidir.