Diş röntgen filmi hamileler için zararlı mı?

 • Gebelik esnasında çeşitli ilaçların kullanılmaması veya kontrollü olarak kullanılmasının önerilmesine rağmen, ağız ve diş sağlığı tedavilerinde kullanılan lokal anestezilerin yan etkileri rapor edilmemiştir.

  Diş çekimi veya herhangi bir tedavi için lokal anestezi kullanılırken, üretici firmanın tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir.

  Bir uyarı yapılmamışsa lokal anestezi kullanma konusunda bir sakınca yoktur.

  Anesteziyle yapılan ağız ve diş tedavisinde hasta ağrı duymayarak, daha az stres yaşar.

  Ağır kesiciler kullanılırken dikkatli olunmalı ve kesinlikle üretici firmanın prospektüsüne uyulmalıdır.

  Diş röntgenlerinde kullanılan diş röntgen filmi makinelerinin radyasyon seviyesi çok düşük olmasına rağmen hamilelik döneminde röntgen çekilmesinden kaçınılması gerekmektedir. Eğer herhangi bir zorunluluk yok ise bu işlem doğumdan sonraki bir güne ertelenmelidir.

  X ışınlarının bebeğe zarar verip vermeyeceğini, ışınların maruz kalındığı dönem, verilen radyasyon miktarı ve çekilen röntgen filmin hangi bölgeye yapıldığı belirler.

  Diş röntgenlerinde uygulanan doz önemsenemeyecek kadar düşük düzeydedir.

  Akciğer rahatsızlığının teşhisi için çekilen normal bir film ile alınan radyasyon miktarı 5 rad’tır ve herhangi bir probleme sebep olmaz. X ışınlarının zararlı olup sakatlığa yol açabilmesi için yüksek dozlarda 100 ila 300 rad X ışınına maruz kalınması gerekir.

  Röntgen filmlerinin çekimlerinin mecburi olduğu durumlarda ise annenin karnını kapatarak kurşun yelek giydirilmesi tavsiye edilmektedir.

  Çok gerekli olmadıkça, küçük de olsa herhangi bir risk almamak için röntgen filmleri çekilmemeli ve röntgen çekim odalarına girilmemesi tavsiye edilmektedir.